Iespēju varbūtība
Send email Varbūtība pret iespēju Divi termini varbūtība un iespēja ir cieši saistīti, tāpēc daudzi sajaucas ar šiem vārdiem.
Clues to prehistoric times, found in blind cavefish - Prosanta Chakrabarty
Iespēja ir vārds, ko parasti izmanto ikdienas iespēju varbūtība, galvenokārt veiksmes spēlēs, kurās tiek apspriestas iespējas notikt konkrētam notikumam. Studentam var būt ļoti laba vai spilgta iespēja nokārtot eksāmenu, vai bokserim var būt ļoti maza iespēja pārspēt pretinieku cīņā.
Kad vāja komanda spēlē iespēju varbūtība spēli pret ļoti spēcīgu komandu, mēs sakām, ka tai ir tikai ārēja iespēja pārspēt spēcīgāku komandu vai arī tai nav absolūti nekādu iespēju uzvarēt. Tātad var redzēt, ka iespēja ir termins, kas apraksta notikuma iespējamību.
Varbūtība, no otras puses, ir matemātikas nozare, kas spēj procentos aprēķināt notikuma iespējamību vai varbūtību. Lai arī abiem terminiem iespēja un varbūtība ir ārkārtīgas līdzības, starp tiem ir daudz atšķirību, kas tiks apskatīti šajā rakstā.
Varbūtība kā atsevišķa matemātikas studiju joma radusies, pētot iespēju spēles. Monētas mešana, ruletes riteņa griešana vai kauliņa ripināšana ir lieliski izredžu spēles piemēri.
Tieši septiņpadsmitajā gadsimtā azartiski spēlētāji lūdza slavenos matemātiķus Bleisu Paskālu un Pjēru de Fermatu palīdzēt viņiem uzzināt viņu izredzes uzvarēt šajās spēlēs.
Lai prognozētu notikuma iznākumu, mūsdienās daudzās jomās, piemēram, finansēs, medicīnā, ģenētikā, mārketingā, socioloģiskajās aptaujās un pat zinātnē, tiek izmantota varbūtības palīdzība.
Izejas vēlēšanu rezultāti ir varbūtības rezultāts.
Notikumi varbūtību teorijas izpratnē Ar notikumu vabūtību teorijā saprot jebkuru faktu, kuru var konstatēt novērojuma vai izmēģinājuma rezultātā. Par novērojumu vai izmēģinājumu sauc zināmu apstākļu realizāciju, kā rezultātā var iestāties notikums. Izmēģinājums nozīmē aktīvu interesējošā apstākļu kompleksa radīšanu. Novērojuma gaitā novērotājs pats šo apstākļu kompleksu nerada. To rada vai nu dabas spēki vai citi cilvēki.